Ортопед в дитячому садку

Консультація для батьків



    В три роки діти приходять в дитячий садок уже з порушеною координацією рухів і неправильною поставою, що обумовлено неправильним руховим режимом дня.
    Відставання в розвитку рухових функцій починається уже в 5 - 6 місяців, коли матері починають садити малюка, який ще не навчився повертатись самостійно. З 6 місяців, коли дитина пробує вставати на чотирьох, її необхідно викладати на застелену ковдрою підлогу.
    Неможна дозволяти дитині вставати в манежі, якщо вона ще не вміє повзати. Повзання - сама чудова активна підготовка до ходьби. Тільки після періоду повзання у дитини розвивається правильна координація. Діти, котрі, не повзаючи, навчилися ходити в манежі, спочатку ходять приставним кроком, виставляючи одне плече вперед, з різко збільшеним поясничним лордозом, котрий усугубляється тим, що ослаблені м'язи живота.
    Якщо дитина почала вставати в 6 - 7 місяців в ліжечку чи манежі за рахунок сили рук, а з 8 місяців почала ходити вздовж бар'єра без взуття, фіксуючого голіностопний сустав, у дітей з'являється компенсаторна "вальгусна" установка стоп, для збільшення площі опори. Стопи в ранньому віці дуже малі і нестабільні, щоб забезпечити правильну вертикальну поставу. Практично ніхто з батьків не виконує обов'язкового правила: повзати дитина має в м'якому взутті, а вчитись ходити тільки у взутті з шнурівками, фіксуючими голіностопний сустав і високим задничком, а не каблуком, як інколи рекомендують. До 80 % дітей не вміють повзати в 7 - 9 місяців, а зразу пішли, на радість батькам, котрі не підозрюють про негативні наслідки такого процесу формування рухових навичок дитини. Таким чином діти приходять до дошкільного закладу з порушенням постави і неправильною постановкою стоп.
   

Режим фізичних вправ (нагрузок) в дошкільному закладі.

    На протязі дня дитина повинна займатись фізкультурою не менше Зр. по 10 - 15 хв. Індивідуальною, а групо довше. Ранкова зарядка, що повинна виконуватись з дітьми 2 - Зр., як правило батьками не виконується, а пацівники закладу повинні спочатку розраховувати на свої сили і паралельно проводити роботу з батьками. Обов'язковою умовою правильного виконання дитиною вправ є виконання їх разом з дорослими.

Порушення постави

    Правильна, красива постава - ключ до здоров'я дитини.Під час переходу дитини в вертикальне положення і до ходьби (1р. життя початок другого) виникають максимально шкідливі умови для статико - механічної і функціональної недостатності, що в ранньому віці легко приводить опорно - руховий аппарат до м'язової і скелетної недостатності.
    У двохрічної дитини процес ходьби повинен бути повністю освоєним і стабільним. Ортопеди нерідко помічають, що дитина при ходьбі нахиляється вперед, опустивши плечі і ставлячи носки всередину, що інколи неправильно називають косолапістю.Подібна ходьба дитини пов'язана зі слабкістю м'язів спини, живота і зовнішніх м'язів голіні.
    У дітей 3-4 років збільшується м'язова сила і розвиваються функціональні навички. Активні ігри, біг, стрибки, вертикальне лазіння дають можливість визначити ступінь розвитку і конституційний тип дитини. Унікальна будова хребта дозволяє тілу згинатись і випрямлятись завдяки координованій роботі м'язів, зв'язок та кісток. В нормі хребет має чотири згини: два - з випуклістю (в шийному і поясничному відділі - лордоз) і два - вігнуті (в грудному і копчиковому відділі - кіфоз).Дуговидна форма хребта і еластичні якості міжпозвонкових хрящів - дисків поглинають поштовхи і стреси при ходьбі, бігові, стрибках грають ресорну роль. При збалансованих згинах хребта його вертикальне положення утримує тулуб з мінімальною напругою м'язів.В процесі росту дитини форма хребта змінюється. В період до 4 - 5 місяців - хребет має с - образну форму, при переході в положення сидячи, після періоду повзання з'являється незначний грудний кіфоз (значний признак рахіту). При навчанні ходьбі, переході в вертикальне положення у дитини формується поясничний згин - лордоз. По мірі росту дитини, укріплення м'язів спини та живота ступінь вираженості поясничного згину зменшується, зовго збираючийся лордоз приводить до стійкого порушення постави, коли збільшений поясничний лордоз зміщує плечовий пояс відносно тазового. В нормі, при правильній поставі, центр черепа, плечовий пояс і тазовий пояс знаходяться в одній фронтальній площині. Збільшення шийного лордозу зміщує плечовий пояс відносно тазового, що може призвести до порушення мозкового кровообігу, головних болей. Збільений грудний кіфоз (сутулість) також призводить до збільшення шийного лордозу. Крім того грудний кіфоз викликає стиснення органів грудної клітки, легень та серця, що може призвести до функціонального порушення цих органів. Нахил верхнього відділу або плечового поясу викликає стиснення органів шлунку, печінки, кишечника.

Косолапість, плоскостопість й нормальна стопа

    Косолапість - це строго Визначена патологічна деформація стопи. Вроджена косолапість діагностується при народженні і потребує довготривалого складного лікування в спеціальних закладах. У дітей, котрі рано до 1 року почали перегружати стопи в вертикальному положенні не у взутті, що фіксує п'ятку, а в повзунах, довгий час знаходячись в манежі, може розвинутись плоскостопість. Перші кроки дитина повинна робити у взутті, що обов'язково фіксує п'ятку і голіностоплий сустав. До трьзрічного віку таке взуття дитині необхідно. Корисно ходити босоніж по траві, гальці, гравію чи піску, але ніяк не по килимах чи паркету.
    Змінне взуття в дошкільників має бути з високим задником, що фіксує голіностопний сустав. В прцесі гри, на прогулянці бажано декілька разів повторити вправи, що укріплюють голіностопний сустав і ікроножні м'язи.

   
А.Михайлова Доктор
медичних наук.

Обирайте спорт, якщо...

    Помилково вважати заняття спортом несумісними з хронічними захворюваннями. Ті, хто не відмовляється від фізично активного життя, можуть розраховувати й на подвійний виграш - здорове тіло і здоровий дух. Але тільки за умови, що обирають саме той вид спорту, який для них годиться.
    Спорт є джерелом багатьох насолод, серед яких і відчуття вправності власного тіла, і спілкування з природою. Але найголовніший дар спорту -^це його благодійний вплив на здоров'я. Важко переоцінити те, що він дає нашому організму, збільшення потужності м'язів, гнучкості суглобів, він загартовує серце і зміцнює кістяк, розвиває рефлекси і допомагає боротися з надлишком ваги. Але вам не доведеться скористатися з усього того, якщо оберете "не той" вид спорту.
   

У вас болять ноги

    Ця недуга є наслідком порушення відтоку крові з вен до серця. Аби активізувати кровообіг, зменшити набряки, послабить біль та дискомфорт, дуже корисні біг та ходьба. З кожним кроком вигинається склепіння стопи і як помпа виштовхує порцію крові, що застоялася. А ось великий теніс, який вимагає частих ударних прискорень, може посилити біль в ікрах.
    Щоб зарадити цьому, треба носити еластичні панчохи. Перед тим, як їх придбати, варто порадитися з лікарем.

Ви хворієте на хронічний бронхіт

    Види спорту, що вимагають раптового напруження зусиль, від яких "перехоплює дух" (важка атлетика), та такі, що ними займаються у закритих приміщеннях, де повітря бідне на кисень (настільний теніс), не для вас! А ось прогулянки на велосипеді та пішки, купання у морі чи річці загартовуватимуть вашу дихальну систему, не завдаючи їй шкоди.
    Дуже корисні для вашого організму лижні та пішохідні гірські прогулянки на висоті 1000-1500 м, але за умови, що ваші м'язи достатньо треновані.
   

Ви маєте слабке серце

    Займаючись п'ять разів на тиждень впродовж ЗО хвилин такими видами спорту, як ходьба чи велосипед (навіть стаціонарний), можна помітно знизити ризик серцево-судинних катастроф. Навіть три заняття на тиждень дають змогу протистояти поміркованій гіпертонії без медикаментозних засобів. Проте все залежить від віку і стану здоров'я. До 45 років дозволені усі види спорту аж до альпінізму чи гірських лиж. Старшим людям краще обмежитися гімнастикою та прогулянками пішки чи на лижах.

Маєте артроз колінних суглобів

    Про заняття спортом під час болісних загострень хвороби навіть і гадки не майте. Але коли хвороба відпускає, обов'язково треба тренуватися, аби запобігти нерухомості суглобів. Якщо немає ушкоджень колінної чашечки, корисна ходьба. Щоб поберегти ноги та спину, треба носити зручне взуття з пластичною підошвою та обирати для прогулянок м'яку поверхню: пісок, грунт, траву. Ідеально для вас є водна гімнастика в басейні. Завдяки виштовхувальній силі води навантаження на всі суглоби і хребет зменшується і стає можливим виконувати навіть складні рухи без надмірних зусиль.