Знайомимо дітей з народною іграшкою
















    Невід’ємною частиною духовного та мистецького розвитку українського народу з давніх – давен була дитяча іграшка. Фігурки людей, тварин із глини чи дерева у давнину малі культо- язичницьке призначення, а вже потім опинилися у сфері дитячої гри.
    У містах та селах матері майстрували для своїх дітей забавки з ниток, ганчір’я, глини, тіста та сиру, прикрашали ці речі розписом, вишивкою. Поступово іграшка перетворилась на своєрідний вид мистецтва, до якого охоче брались і ремісники.
    Своя народна іграшка була і на Шепетівщині. Це іграшка з народного матеріалу: з квітів мальви, гарбуза, огірка, соломи, трав’яна іграшка-лялька, ганчір’яна лялька, глиняний та дерев’яний свистунець. Виховні можливості народної іграшки є значними. Це матеріал для використання на заняттях із мовленнєвого спілкування, зображувальної діяльності, художньої праці. Народна іграшка повинна дати дітям інформацію про працю, відпочинок людей у давнину, побут та мистецтво.
   

Лялька зі шмаття
Лялька із шмаття виготовляється так: зшивається з обох боків, заздалегідь напхана шматтям. Перев’язується по лінії шиї, в попереку.
    Прив’язуються коси з кукурудзи, зверху ладнається хустинка.
    Очі, вуса, ніс малюються. Очі вуглиною, ніс, губи, писки – буряком. Цю іграшку ви можете виготовити з дітьми вдома. Цінність її полягає в тому, що вона знайомить малюків з іграшками рідного краю; виховує любов до людей праці, самостійної творчої діяльності дітей, розвиває навички мовленнєвого спілкування.
   

Практичні поради

Картинка з пташкою
    Матеріал: пластилін синього, білого, жовтого, чорного і оранжевого кольору, клей, пластиковий ніж, валик, зелений картон.
1. Розкачати із синього пластиліну пластину, приліпити зверху шматочки білого пластиліну і валиком зробити з них хмарки.
2. Щоб зробити пташку, придавити до пластини три жовтих кружечка ( тулуб і голову) і три оранжевих ( крила і дзьоб). З чорного і білого пластиліну зробіть око.
3. Ще раз прокатайте валиком по картині і виріжте прямокутник.
4. З жовтого пластиліну виріжте прямокутної форми трішки більшу ніж синя.
5. Білим клеєм приклеїти до жовтого прямокутника.
6. Тепер приклеїти це до зеленого картону.

Різноколірне чарівництво, або про те як з половинки зробити ціле (плямографія)
    Вам потрібно приготувати:
- гуашеві фарби різних кольорів, дощечку, палітру для змішування фарб, широкий м’якенький пензлик, аркуш білого паперу та набір різноколірного паперу.
    Візьміть спочатку білий папір, рівненько та охайно зігніть його навпіл по широкій стороні. Коли ми його розігнемо, він матиме вигляд розгорнутої книжечки. Малюватимемо тільки на одній сторіночці. На якій саме: зліва чи справа? На тій, яка вам більше до вподоби.
    Розгляньте з дитиною матеріал для малювання: сповістіть, що допомагати дітям буде кумедна пляма. Запропонуйте поставити на своєму папері посередині аркуша пляму із яскравих веселих кольорів. Потім складіть аркуш удвоє, розгладьте за згином долонями і розверніть. Запропонуйте дітям розкрити аркуш і розглянути відбиток плями, домалюйте фломастером і пензликом кляксу так, щоб вийшов веселий клоун ( руки, ґудзики на одязі, черевики, обличчя із кольоровим волоссям тощо).
    Намалюйте його здивування. Після малювання розгляньте клоунів, вислухайте фантазії дітей про своїх героїв, придумайте їм кумедні імена їх веселий виставі.
   
Спробуйте і у вас все вийде!

< < < < Повернутись на сторінку вихователя зображувальної діяльності < < < <